Jak vybrat svatebního fotografa

Svatebních fotografů je hodně, jak najít toho ideálního ?

Zkušený fotograf, si také rád vybírá své zákazníky. Ne tedy úplně doslova, ale je rád, když fotí zákazníka, který již ví, co může od fotografa očekávat a věří mu. Když si společně sednete, tak focení bude příjemný zážitek i pro ty, co se neradi fotí. A focení má být příjemný zážitek.

 

Jak tedy vybrat svatebního fotografa? Zde jsou 3 body, které si myslím, že jsou nejdůležitější:

1 – Fotograf má svůj styl

Prostudujte si práci fotografa a hledejte jeho rukopis. Na první pohled to nemusí být jasné (třeba u mě), ale nakonec zjistíte, že každý fotograf fotí trošku jinak a má svůj styl. A nejen fotí. Důležitý je výsledek. Od zmáčknutí spouště ke konečné fotografii, kterou Vám fotograf předá, je kus práce, zkušeností a umění využít post-processingu (hrozné slovo, které vystihuje konečnou úpravu fotografie v grafickém programu a to nejen v jednom). Svatební fotografie je samostatná „disciplína“. Zjednodušeně, pokud se Vám líbí barvy, kompozice a celkové pojetí fotografie, zařaďte tohoto fotografa do výběru.

 

2 – Fotograf je člověk se svou vlastní osobností

Již víme, jak fotograf fotí, ale jaký je člověk, jak se s ním domlouvá, jak se s ním budu cítit? Na toto jsou ideální recenze. Určitě je dobré si je pročíst, čím jich je víc, tím lépe si dokážeme udělat obrázek o fotografově osobnosti. Zjistíme, jaký má fotograf přístup a najdeme odpovědi na to, co nám samotné fotografie nedají. Pokud fotograf recenze nemá, nemusí to znamenat, že je něco špatně, jen zatím nemáte takovou jistou. Hodně se dá zjistit i z osobní schůzky. Nejste si jistí? Sejděte se a poznáte, jestli Vám fotograf sedí.

 

3 – Cena !?

Takže, teď máme již více jasno a pokud v předchozích bodech vše vyšlo kladně, dá se říct, že jste našli ideálního fotografa. Teď zbývá již poslední podstatně / nepodstatná věc a to je cena. Kolik stojí technika, co vše musí fotograf platit a kolik doopravdy stráví času na jedné zakázce, >> popisuji v tomto samostatném článku << a věřte, že možná budete překvapeni. Zde opravdu platí velice omílané pravidlo „šetřit se nevyplatí“. Přece jenom se jedná o svatbu a ti šťastnější se vdávají / žení jednou, max. dvakrát za život. A co Vám kromě prstenů a účtů ze svatby zůstane? Fotografie. A už jen pro hromadu času a nervů, co jste přípravám věnovali, o to víc chcete mít pěknou památku. A věřte, že opravdu jen zkušený fotograf, který má odpovídající techniku (a profi technika je na svatby opravdu potřeba), Vám dodá to, co si přejete. Zkušenosti hrají opravdu velkou roli. Takový fotograf ví, kde a kdy má být, ví, jak svatby chodí, dokáže odhadnout situaci, lidi a je vždy ve střehu. A k tomu mu pomáhá technika (není nic horšího, když přijdete o nečekaný polibek nebo úsměv dojatého tatínka jen proto, že Vám nenaběhl včas foťák nebo nestihl zaostřit). A toto vše logicky něco stojí.

Každý si sám za sebe musí spočítat, jestli jsou pro něho podstatnější třeba potahy židlí, „luxusní“ svatební noviny a jiné věci, na které si po svatbě stejně nikdo nevzpomene, že tam byly.  A nebo raději kvalitní fotografie plné emocí a svatebního příběhu?
Nechci a ani to nejde určit, kolik je optimální cena za svatebního fotografa. Záleží na spoustě okolností. Chci tím říct, pokud narazíte na fotografa, jehož fotografie Vás oslovily a podle recenzí, doporučení Vám sedí jako člověk a líbí se Vám jeho přístup, neřešte peníze. Ono se Vám to vrátí ve výsledku a celkovém přístupu. Osobně vše dělám a nastavuji tak, aby se ke mě zákazník vrátil s pocitem jistoty a oboustranné spokojenosti. A to se mně naštěstí daří.

O tom, co vše fotograf musí započítat do ceny, jsem se rozepsal v tomto článku:  >>Kolik stojí fotograf a proč tolik ?<<

 

Pár rad k zamyšlení:

  • čím déle je fotograf součástí svatebního dne, tím víc pozná lidi a jejich osobnosti a dokáže předvídat. Pozná, kdo je z hostů bavič, kdo chystá nějakou „lumpárnu“, dokáže se více začlenit a postupem času se z fotografa stane host. A to je to nejlepší, lidé se již tolik nestydí, dovolí si být sami sebou, uvolní se. Toto vše je pak na fotografiích vidět. Někdy mají větší hodnotu uvolněné momentky než strojené / stydlivé aranžmá. 
  • určitě si udělejte čas na předsvatební schůzku. Když se poznáte s fotografem dopředu, odpadne nervozita a obavy z toho, kdo to vlastně přijede.
  • pokud počítáte s fotografem k svatební tabuli, posaďte ho na konec stolu, kde má prostor a může kdykoliv „vyskočit“ a zachytit důležitý moment.
  • nechte si poradit se svatebním programem, kam zařadit focení skupinek, kam zařadit focení novomanželů a třeba i s ostatními detaily (pokud je to možné). Fotograf nejlépe ví, kdy je nejlepší světlo s ohledem na období a počasí. 
  • pokud máte domluveného fotografa nebo kameramana, vyvarujte se přidávat dalšího fotografa z rodiny nebo známých, aby nafotil a udělal něco navíc. Nikdy to není nic navíc. Připravujete sami sebe o kvalitu a i momenty. Není dobré, když se fotografovi motá pod nohama další „fotograf“. Jak jsem psal výše, profi fotograf moc dobře ví, kam se postavit, co má dělat a předvídá, co přijde. Navíc si tento host Vaši svatbu neužije.
  • Nechtějte po fotografovi, aby fotky udělal v jiném stylu než běžně fotí. To se raději rovnou poohlédněte po takovém, který Váš styl splňuje.
  • Když už jste si fotografa vybrali, věřte mu. Zkušený nejen svatební fotograf Vás focením povede, poradí, jak si stoupnout, kdy se usmát a kdy ne, kam se podívat, co si upravit.
  • Není špatné si na párové svatební focení vzít sebou kamaráda / kamarádku. I když fotograf pozná, jestli Váš výraz je fotogenický, tak Vás nezná tak jako blízká osoba, která si všimne detailu, který chcete nebo nechcete ukázat.  I když většina chce na fotografii vypadat jako „osobnost z časopisu“, ve výsledku jste to hlavně vy (pokud není záměr jiný).

Toto vše jsou nejen moje názory a pravidla, které se snažím dodržovat, ale hlavně výsledek několikaleté praxe a reakcí zákazníků. Je důležité, aby fotograf se zákazníkem navázal vztah a naladil se na jeho vlnu. Toto platí hlavně na svatbě, kde se stane fotograf na jeden den součástí Vaší rodiny.